Homepage ForKids Aktuální období
20.07. - 26.07.
Nový web najdete na www.web4kids.cz
Vaše otázky - naše odpovědi
Otázky a odpovědi

Hádáme se kvůli úklidu

Natka, 12 let

17.12.2014
Možná je to směšné ale pořád se hádám s mladší sestrou(6)kvůli úklidu našeho společného pokoje.Když já uklízím tak ona úplně odmítá spolupracovat a vždy se pohádáme. Ona si z toho nic nedělá ale já jsem vždy tak naštvaná že jsem úplně na dně a začnu brečet. Porad´te mi co mám dělatplačící
Natka

Odpověď z týmu „for kids“:

Ahoj Natko,


na tom, že si nerozumíš s mladší sestrou není nic směšného. I malý sourozenec může hodně rozčílit, což se asi děje i tobě. Nevím, jak to máte doma rozdělené, jestli máte každá něco na starost, nebo je na tobě, jak si úklid v pokoji domluvíš. Možná by pomohla nějaká pravidla, která by byla jasná a přiměřená i pro malou sestřičku. K tomu je ale třeba jasná dohoda s rodiči. Pokud je mezi vámi větší věkový rozdíl, možná by bylo dobré i třeba doma lépe nastavit pravidla. Předpokládám, že ty jsi se v jejím věku taky doma zapojovala do úklidu a mělo by to platit i pro sestřičku. Ale ty nejsi rodič, proto by to měla být instrukce od nich.


Pokud máte spolu uklízet, možná by malou ségru bavilo, kdybys k tomu třeba vymyslela nějakou hru, nebo příběh, který by jí přidal chuť s tebou spolupracovat. Nemyslím tím strašení, ale třeba příběh o hračkách, které by rády byly uklizené. Můžete si třeba úklid stopovat a měřit si čas, jestli se zlepšujete. A pak ušetřený čas spolu nějak hezky využít.


Určitě se člověk raději zapojí, když si může třeba vybrat, čím začne. Třeba můžeš říct. "Je čas uklízet. Čím bys radši začala, sbíráním panenek, nebo srovnáním oblečení?" Taky pozor na to, aby na úklid byla připravená. Někdy se člověk zlobí jen proto, že je vyrušený z něčeho zábavného a pak už nechce spolupracovat. Když od ní potřebuješ spolupráci, můžeš se jí třeba zeptat, jestli můžete začít hned, nebo potřebuje třeba dokreslit ten obrázek. A určitě potěší i ocenění po dobré spolupráci. Třeba: "Hodně mi pomohlo, jak jsi rychle posbírala ty pastelky. Teď budeš mít zas spoustu času na hraní. Zkusíme to příště zase tak?"


Vím, že to není vždycky jednoduché, ale věřím, že je hodně možností, jak si i nepříjemné věci zpříjemnit. Kdyžtak napiš, jestli se vám daří.


Noemi


 

>> Zpět na otázky <<
copyright 2009 - 2017 Hope4kids, z.s., Vybíralova 969/2, 193 00 Praha 9
Pro Tim 2,2 Vlasta Marková a od listopadu 2009 WebEngine Studio